Корисничка поддршка:
Македонски English

Елиза на единаесет години

Елиза на единаесет години
Елиза на единаесет години
Распродадено
250 ден.
Категории: Еротика  Општество  Young&Loud  БРАНОВИ 
Автор: Дојна Рушти

Достапност: Распродадено
 

Во едно село во близината на Букурешт, доаѓа до вистинска хистерија во моментот кога жителите дознаваат дека Елиза (девојче на 11-годишна возраст) има сифилис. Во текот на обелоденувањето на други случаи на сифилис, девојчето е обвинето дека го заразило, ни повеќе ни помалку, целото село. Постепено, медиумите, властите, родителите и обичните граѓани бараат Елиза да биде казнета, со што таа станува главен општествен непријател. Намуртена и самостојна, Елиза го покажува својот цврст карактер, однесувајќи се како зрел човек. Во Италија книгата ја споредуваат со Чума на Албер Ками. 

Романот Елиза на 11 години е добитник на наградата Јон Креанга од страна на Романската академија (2009) и во моментов според него се снима филм.

 

„Роман полн со мистерија и со неочекуван крај“.

Стато Квотидиано

 

Автор: Дојна Рушти / Doina Rushti

Наслов на оригиналот: Lizoanca la 11 ani

ISBN: 978-608-243-084-3

Број на страници: 256

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 112

Категории: Еротика, Young&Loud, Општество

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: