Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Софи Хана

Креаторка на новите случаи на Херкул Поаро.

АВТОР

Јуси Адлер-Олсен

За сите љубители на скандинавските трилери.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Кон „Вознемирени луѓе“ од Фредрик Бакман

    Грабеж на банка што не завршува според планираното. Заложничка драма во стан за продажба. За среќа, нема повредени и жртви, но разбојникот го нема никаде, како да испарил. Полицијата ги сослушува заложниците, но сите приказни се вртат во […]

ГОЛ РУЧЕК – #9 поткаст со Душко Крстевски и Ивица Челиковиќ: Предизвиците при преведувањето од шведски јазик

    На роденденскиот поткаст во „Антолог“ со поетот, раскажувач и преведувач Ивица Челиковиќ разговаравме за популарноста на скандинавската литература на нашите простори и во колкава мера таа литература е достапна до нашиот читател. Челиковиќ сподели искуства од својата преведувачка […]

ГОЛ РУЧЕК – #8 поткаст со Душко Крстевски и Елена Конеска Светиева: Колку е битно преведувачот емотивно да се поврзе со преводот

    На роденденскиот поткаст во „Антолог“ со преведувачката и авторка Елена Конеска Светиева разговаравме за нејзините преведувачки почетоци, за кариерата како книжевен преведувач, но и за нејзиното авторско деби пред пет години. Централна тема на разговорот беше преводот на […]

Соопштенија

Објавен романот „Потекло“ од Саша Станишиќ

    „Потекло е книга за моите потекла, за сеќавањата и откритијата. Книга за јазикот, работата на црно, штафетата на младоста и за многу, многу лета. “ Саша Станишиќ   22 јуни 2021   Издавачката куќа Антолог од Скопје со […]

Промоција на „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“

    СООПШТЕНИЕ   „Антолог“ ја најавува промоцијата на книгата   „ДА ТИ СЕ ПОГОДИ ДА ЖИВЕЕШ ВО ИНТЕРЕСНИ ВРЕМИЊА“ ОД ВЕСНА ДАМЧЕВСКА   10 јуни 2021, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство ја најавува промоцијата […]

Настани

Календар на настани и акции

07.07.2021
/
ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31
08.07.2021
/
ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram