Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Софи Хана

Креаторка на новите случаи на Херкул Поаро.

АВТОР

Миодраг Мајиќ

Познатиот двигател на промените во српското правосудство сега и како автор на политички трилери.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Маички за најмалите суперхерои

    Не ви беа доволни бељите на Тино и суперхеројските подвизи на Топтино? Е, па, Тино од мојот влез ве кани на уште многу нови авантури! Повторно ќе се спуштаме со подморници, ќе ја спасуваме шумата, ќе скокаме со […]

Студенти преведоа помалку познати текстови од Достоевски, можете да ги читате онлајн

  По повод 200 години од раѓањето на еден од најпознатите руски писатели од 19 век – Фјодор Михајлович Достоевски, Катедрата за славистика на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ и Рускиот центар при УКИМ организираа промоција на збирката студентски […]

ГОЛ РУЧЕК – #12 поткаст со Душко Крстевски и Балсор Хоџа

    Косовскиот писател Балсор Хоџа му гостува на Душко Крстевски во поткастот „Гол ручек“ во рамките на седмото издание на Фестивалот на европската литература „BookStar 2021“.  

Соопштенија

Opening ceremony of the seventh edition of the European literature festival BookStar 2021

    October 11th 2021   Tomorrow   OPENING CEREMONY OF THE SEVENTH EDITION OF THE EUROPEAN LITERATURE FESTIVAL BOOKSTAR 2021   The publishing house “Antolog” from Skopje is very pleased to announce that tomorrow the seventh edition of the […]

Свечено отворање на седмото издание на Фестивалот на европската литература BookStar 2021

    11 октомври 2021   Утре во кино „Фросина“     СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ НА СЕДМОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ НА ЕВРОПСКАТА ЛИТЕРАТУРА BOOKSTAR 2021   Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство најавува дека утре се отвора седмото издание […]

Настани

Календар на настани и акции

26.11.2021
/
Книжевен центар „Антолог“
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram