Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Олга Токарчук

Полската нобеловка ни поставува дилеми што нѐ исфрлаат од комфорната зона.

АВТОР

Франц Кафка

Авторот што го одбележа XX век и еден од најголемите книжевни гении на сите времиња.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Импресии од книгата „Егото е непријател“

    Знам! И мене насловот веднаш ме предизвика! Овде ќе ги најдете одговорите на прашањата за егото, неговата контрола, потребата да се има  и најважното – како егото да не се претвори во ароганција, самобендисаност и гордост. Низ низа […]

„Животот е прекрасен, подмолен и многу краток“ – Светлана Алексиевич.

    “Животот е прекрасен, подмолен и многу краток” –  Чернобилска молитва од Светлана Алексиевич. Чернобилска молитва е чудесна и потресна книга за личните соочувања на луѓето погодени од најголемата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото. 26 април 1986 година, […]

Рецензија за „Збогум, сеништа“ од Надја Теранова

    Колку исчезнувањето на некоја драга личност за нас би можела да влијае на нашиот понатамошен емоционален развој и соочување со она што останало од него, е токму овој роман на Надја. Главниот лик Ида Лаквидара секој ден живее […]

Соопштенија

Објавен романот „Болка во џебот“ од данската авторка Аста Оливија Норденхоф

    Добитник на Наградата за литература на Европската Унија за 2020 година.     8 март 2022   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот Храбри нови зборови, прекрасни нови светови / […]

„Скриени желби, немирни патувања“ – македонски кандидат за наградата за литература на ЕУ

    Романот на Владимир Јанковски,   „СКРИЕНИ ЖЕЛБИ, НЕМИРНИ ПАТУВАЊА“ – МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА НАГРАДАТА  ЗА ЛИТЕРАТУРА НА ЕУ   1 март 2022, Скопје – Романот „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски во издание на издавачката куќа „Антолог“ […]

Настани

Календар на настани и акции

Sorry, no events matched your criteria.

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram