Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Ирса Сигурдардотир

Исландската кралица на бруталните трилери.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Најчитаниот жив руски автор.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Моќни женски приказни за силни и самоуверени жени

    „Доколку сакате нешто да се каже, побарајте го тоа од маж. Доколку сакате нешто да се направи, побарајте го тоа од жена.“ Ова пред многу години го кажала челичната леди – Маргарет Тачер. Како по обичај, во март […]

10 нешта што Станислав Лем ги предвидел за иднината во која денес живееме

    Електронски книги и таблети, паметни телефони, Гугл, па дури и филмот Матрикс биле зачнати уште во средината на дваесеттиот век од авторот на Соларис. Еве како Станислав Лем ја предвидел иднината во која ние денес живееме. Оптони, лектони, […]

Рецензија од читател: Кон „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски

    Приказната започнува со Лазар Отадески, сопственик на издавачка куќа што од прогресивна литературна резиденција на деведесеттите години денес се наоѓа на раб на пропаст. Лазар е меланхоличен и зачмаен лик, буквално препуштен на силата на ветерот. Живее во […]

Соопштенија

„Невидливи љубови“ од Владимир Јанковски објавена на српски јазик

    Ве известуваме дека неодамна издавачката куќа „Граѓански форум“ го објави српскиот превод на романот „Невидливи љубови“ од Владимир Јанковски. Преводот на изданието е на Алма Мујовиќ.   „Невидливи љубови“ е вториот роман на Владимир Јанковски, објавен во 2015 […]

„Едем“ – нов роман од легендарниот Станислав Лем

    Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство го најавува објавувањето на романот „Едем“ од полскиот писател и футуролог Станислав Лем, најпреведуваниот автор на научна фантастика во светот. Следната 2021 година се oбележуваат 100 години од раѓањето на […]

Настани

Календар на настани и акции

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram