Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Ирса Сигурдардотир

Исландската кралица на бруталните трилери.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Најчитаниот жив руски автор.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Злото го прават обични луѓе – „Островот на пеликаните“ од Миодраг Мајиќ

    Во издание на „Антолог“ наскоро од печат ќе излезе вториот роман на познатиот судија на белградскиот Апелационен суд и противник на казнениот популизам, Миодраг Мајиќ – „Островот на пеликаните“. „Не постојат луѓе предодредени за добро или зло. Во […]

„Леле, ми се скрши срцето!“ – нежно упатство за детска емпатија

    „Детето е како сончогледот, секогаш свртено кон изворот на светлина. Родителот. “   Емоциите се единствените сензации што се восприемаат исто и се манифестираат универзално. Ова особено важи за децата затоа што тие учат да манипулираат со афективниот […]

Рецензија од прв читател: Ивана за „Дабот сѐ уште е тука“ од Софија Лундберј

    Знаете дека јас сум по пишувањето рецензии за трилери, ама за оваа ептен сакам со вас да си споделам мое видување. ОТКАКО ЈА ПРОЧИТАВ, ЌЕ КАЖАМ САМО: ЛУЃЕ, ФАЌАЈТЕ ЈА КНИГАВА ШТО ПОБРЗО!!! Авторката на „Црвениот адресар“ и […]

Соопштенија

Промоција на „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“

    СООПШТЕНИЕ   „Антолог“ ја најавува промоцијата на книгата   „ДА ТИ СЕ ПОГОДИ ДА ЖИВЕЕШ ВО ИНТЕРЕСНИ ВРЕМИЊА“ ОД ВЕСНА ДАМЧЕВСКА   10 јуни 2021, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство ја најавува промоцијата […]

Објавен романот „Вознемирени луѓе“ од шведскиот автор Фредрик Бакман

    „Оваа книга им е посветена на гласовите во мојата глава, на моите најчудни пријатели. И на мојата сопруга, која живее со нас.“ Фредрик Бакман   1 јуни 2021   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува […]

Настани

Календар на настани и акции

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram