Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Ирса Сигурдардотир

Исландската кралица на бруталните трилери.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Најчитаниот жив руски автор.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Николо Аманити

Италијанскиот мајстор за загадочни мистерии.

Блог #Антологџии

Рецензија од читател: Кон „Вечно туѓа“ од Стефан Хертманс

    Руан, северна Франција, годината е 1070. Во едно богато и благородничко семејство се раѓа Вигдис Аделаис, ќерка на потомок на викиншките воини. Расте и живее во добро и финансиски здраво семејство. Учи, се образова и се воспитува на […]

Радио МОФ: Катерина Шошко – трилерот како жанр не ѝ е туѓ на домашната читателска публика

    Една млада режисерка од сегашноста снима документарец во кој приказната ја раскажува еден од психијатрите кој во раните 1980ти понесен од мистеријата на досието за Елеонора Чернобог и нејзините телекинетички моќи, почнува да се уверува дека сите митови […]

NOMADS рецензија: „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски

    Откривање на симболиката во романот „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски преку значењето на имињата на ликовите во него https://nomads.mk/2021/01/09/nomads-recenzija-sfinga-na-gnevot/?fbclid=IwAR060z7E-GMtdPwZQ725b6YWU7_Zswc5z0bh7Gl_GiXoXFI-JhclBvFeB4U  

Соопштенија

„Едем“ – нов роман од легендарниот Станислав Лем

    Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство го најавува објавувањето на романот „Едем“ од полскиот писател и футуролог Станислав Лем, најпреведуваниот автор на научна фантастика во светот. Следната 2021 година се oбележуваат 100 години од раѓањето на […]

Четири нови книги за деца за весели празнични денови

    14 декември 2020, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со особено задоволство објавува дека од денеска во продажба излегуваат четири нови книги за деца. Станува збор за прекрасни илустрирани изданија за читатели од различна возраст, кои се […]

Настани

Календар на настани и акции

11.01.2021
/
Книжевен центар „Антолог“
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram