Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Олга Токарчук

Полската нобеловка ни поставува дилеми што нѐ исфрлаат од комфорната зона.

АВТОР

Франц Кафка

Авторот што го одбележа XX век и еден од најголемите книжевни гении на сите времиња.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

ПРОГРАМА НА „BOOKSTAR“ 2023

      2 октомври, 14.00 – Филолошки факултет „Блаже Конески“ – Скопје Соопштување и доделување на наградите „Драги“ 2023 Поздравна реч на деканот на ФлФ, проф. д-р Владимир Мартиновски Обраќање на добитниците на наградата   2 октомври, 17.00 – […]

Рецензија од прв читател: Бојан за „Сиракот од Бергамо“ од Петар Стојановски

    Трета книга од македонскиот автор Петар, која подеднакво ме импресионира како неговата претходна книга со наслов “Храмот на Натписите”. Крими-трилер каде што имаме присутен генијален и методичен негативец како и подеднакво способен тим од оперативци од тајната полиција […]

Рецензија од прв читател: Ана за „Доаѓањето на матадорот“ од Бранко Росиќ

Бранко Росиќ: ” Ако некој и мислел дека нашите несреќи се минливи, овој млад актер ни посочи дека се потекнува од нашиот менталитет и дека работите од историјата се повторуваат и не ни дозволуваат да се поместиме, туку целото општество […]

Соопштенија

НЕ ПОСТОИ СВЕТ ВО КОЈ ЖЕНИТЕ НЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ЗАГРИЖЕНИ – НАЏАТ ЕЛ ХАЧМИ, ДОБИТНИЧКА НА НАГРАДАТА „BOOKSTAR“

Со инспиративното обраќање на писателката Лидија Димковска, насловено „Со или без Please“ минатата вечер во ки­но­то „Фро­си­на“ во Младинскиот кутурен центар беше отворено 9. издание на фестивалот на европска литература „BookStar“, на кое гостите и публиката исто така ги поздравија […]

ШПАНСКО-МАРОКАНСКАТА ПИСАТЕЛКА НАЏАТ ЕЛ ХАЧМИ – ДОБИТНИЧКА НА НАГРАДАТА „BOOKSTAR“ 2023

    Фестивалот „BookStar“ ја објави добитничката на наградата „BookStar“ за 2023 година, тоа е Наџат ел Хачми која со особено задоволство пристигнува во Скопје на отворањето на фестивалот, кога ќе ѝ биде врачена оваа значајна награда за книгата „Во […]

Настани

Календар на настани и акции

15.03.2023
/
Ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31 лок. 1
01.04.2023
/
Ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31 лок. 1
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram