Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Олга Токарчук

Полската нобеловка ни поставува дилеми што нѐ исфрлаат од комфорната зона.

АВТОР

Франц Кафка

Авторот што го одбележа XX век и еден од најголемите книжевни гении на сите времиња.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Станислав Лем

Најпреведуваниот автор на научна фантастика од неанглиско говорно подрачје.

Блог #Антологџии

Рецензија од прв читател: Јована за „Август“ од Рубен Фонсека

   „Август“- Малигнитетот на државните служби   Пред да се појави политиката, човекот ја измислил измамата и стравопочитта. Едната за да владее долго, а другата за да владее мирнo.  „Август“ е политички трилер со интриги, сплетки и забошотувања каков не […]

Катерина Шошко: Немав наслов за книгата до самиот крај.

  1. Неодамна од печат излезе вашата најнова книга „Succubus“. Од каде се роди инспирацијата да се пишува за вешетерство? Дали беше потребно многу истражување пред да се впуштите во раскажување на приказната? К.Ш: Succubus „почна“од последната сцена без и […]

Рецензија од прв читател: Јана Мишо за „Succubus“ од Катерина Шошко

      Имав чест да ја прочитам Succubus уште пред да се испечати и задоволство да бидам меѓу првите што сведочат на оваа „приказна за вештерки“ напишана на македонски јазик. Можеби не е прва – жените во македонската литература […]

Соопштенија

СООПШТЕНИЕ: „АНТОЛОГ“ ЈА ОБЈАВИ КНИГАТА „W“ ОД ИГОР ШТИКС

    Роман кој во атмосферата потсетува на Пол Остер или  Хавиер Серкас и кој никого нема да остави рамнодушен.     19 декември 2022   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот  […]

СООПШТЕНИЕ: „АНТОЛОГ“ ЈА ОБЈАВИ КНИГАТА „ПЧЕЛНО СЕМЕЈСТВО“ ОД АЊА МУГЕРЛИ

  . 5 декември 2022 Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот  СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата:   „ПЧЕЛНО СЕМЕЈСТВО“ ОД АЊА МУГЕРЛИ Книгата „Пчелно семејство“ е збирка од седум раскази. Секој расказ […]

Настани

Календар на настани и акции

25.11.2022
/
Ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31 лок. 1
20.12.2022
/
Градска Библиотека "Браќа Миладиновци" Скопје
09.01.2023
/
Книжарница Антолог
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram