Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

ФРЕДРИК БАКМАН
АВТОР

Фредрик Бакман

Книжевната сензација од Шведска ги стопли срцата и на најпребирливите читатели.

АВТОР

Ирса Сигурдардотир

Исландската кралица на бруталните трилери.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Најчитаниот жив руски автор.

ДОЛОРЕС РЕДОНДО
АВТОР

Долорес Редондо

Со Бастанската трилогија нѐ воведе во чудесниот лавиринт на мрачни убиства и локална митологија.

АВТОР

Николо Аманити

Италијанскиот мајстор за загадочни мистерии.

Блог #Антологџии

„Децата на Волга“ од Гузел Јахина

„Антолог“ има чест да ви најави дека наскоро од печат излегува вториот долгоочекуван роман на Гузел Јахина, најфалената дебитантка во поновата историја на руската литература. По успехот на „Зулејха ги отвора очите“, која е екранизирана во мини ТВ-серија и веќе […]

Книжевни разговори… со Анде

    Буккастот (bookcast) Книжевни разговори… со Анде е неделна поткаст-емисија, чија прва сезона започна да се емитува на 23.11.2020 година. Водител на емисијата е писателот Анде Јанков од Велес. Емисиите премиерно се споделуваат секој понеделник од 21 часот на […]

Марија Шапкарова, нов член во тимот на Антолог

Марија Шапкарова е нов член во тимот на Антолог. Во продолжение следуваат нејзините омилени наслови од „Антолог.“ МЕМЕНТО ЗА ИСТАНБУЛ – Ахмет Умит За овие студени декемвриски денови топло ви го препорачувам романот „Мементо за  Истанбул“. Оваа воодушевувачка, возбудлива и […]

Соопштенија

Наградата „BookStar 2020“ за „Ана“ од Николо Аманити – в понеделник ексклузивна онлајн средба со авторот!

    Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar“ со големо задоволство го најавува специјалното онлајн-гостување на моментално еден од најактуелните италијански и светски писатели, но и сценарист и режисер – Николо Аманити, кому оваа година ќе му биде […]

Промоција на „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски

    Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство ве известува дека во рамките на Фестивалот на европската литература „BookStar“ в среда (21 октомври) со почеток во 19 часот, во Кинотека на Северна Македонија ќе биде промовиран романот „Скриени […]

Настани

Календар на настани и акции

01.10.2020
/
Книжевен центар „Антолог“
27.11.2020
/
Книжевен центар „Антолог“
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.
    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram