Нема производи.

Нема производи.

Јежи Пилх 

  /  Јежи Пилх 

Јежи Пилх 

?????????????????

Јежи Пилх (1952) е полски писател и новинар. Роден е во лутеранско семејство. Во 1975 година дебитирал како андерграунд писател. Пишува и општествено ангажирани колумни. Чеслав Милош го нарекол „надеж на младата полска проза“. Го споредуваат со Гомбрович, Кундера, Храбал. Неговите книги се филмувани и поставени во театар. И самиот глумел во два филма.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram