Нема производи.

Нема производи.

Омилените автори

Авторите што ние ги објавуваме се ваши и наши омилени пријатели. Тоа се луѓе што ги создаваат најубавите книги и со тоа и креираат еден поубав свет.

АВТОР

Рајли Сејгер

Псевдоним на поранешен американски новинар, уредник и графички дизајнер. Светски популарен автор на трилери.

АВТОР

Софи Хана

Современата Агата Кристи која добила дозвола од наследниците на авторката да пишува нови романи за легендарниот Херкул Поаро.

АВТОР

Меша Селимовиќ

Безвременски автор, еден од клучните југословенски писатели. Негови најпознати дела се „Тврдина“, „Остров“ и „Дервишот и смртта“.

АВТОР

Евгениј Водолазкин

Современ писател роден во Киев, специјалист по староруска литература. Преку романите, тој го испитува односот меѓу минатото и сегашноста.

АВТОР

Гузел Јахина

Руска писателка и сценаристка со голем број книжевни награди. Нејзиниот роман „Зулејха ги отвора очите“ е адаптиран во мини-серија.

Блог #Антологџии

Запознавање: Интервју со авторот Јордан Коцевски, Прв дел

  1.Покрај тоа што си автор, ти си туристички водич, вклучен си во стендап и стрип индустријата. Раскажи ни малку повеќе за себе, како ги вклопуваш сите овие работи, вклучувајќи го семејството и како сè ова влијае врз твоето пишување? […]

Рецензија од прв читател: Теодора за „Воините на загубената плима“ од Кетрин Дојл

    Тик-Так, гледај го часовникот, времето истекува за Чуварот на бурата. „Воините на загубената плима“ од Кетрин Дојл е магична приказна што ги добредојдува читателите во светот на Аранмор. Се зборува за приказната за Фион Бојл, кој неодамна станал […]

Рецензија од прв читател: Марта за „Зборови од хартија“ од Милчо Мисоски

  СЕКВЕНЦИОНИРАНА ИМПРЕСИЈА ИЛИ ТЕЛЕГРАМСКА ПОРАКА ЗА ЧИТАТЕЛИ КОИ НЕ СЕ ПИСАТЕЛИ Се појави зборот и ги раскара луѓето! Затоа оваа импресија ќе ја читате наопаку. Оти често, сакајќи да кажеме нешто исправно – излегува наопаку. И обратно. Кажаното наопаку […]

Соопштенија

СООПШТЕНИЕ: АНТОЛОГ ЈА ОБЈАВИ „ВОИНИТЕ НА ЗАГУБЕНАТА ПЛИМА“ ОД КЕТРИН ДОЈЛ

    „Магична книга на многу начини.“ Еон Колфер Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата: „ВОИНИТЕ НА ЗАГУБЕНАТА ПЛИМА“ ОД КЕТРИН ДОЈЛ   […]

СООПШТЕНИЕ: „КУЌА НА ДУХОВИ“ ОД ИЗАБЕЛ АЉЕНДЕ, ДЕЛО ШТО ОДБЕЛЕЖА ЦЕЛА ДЕЦЕНИЈА

    Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство најавува дека наскоро излегува од печат: „КУЌА НА ДУХОВИ“ ОД ИЗАБЕЛ АЉЕНДЕ – ДЕЛО ШТО ОДБЕЛЕЖА ЦЕЛА ДЕЦЕНИЈА       Романот првпат е објавен на шпански јазик во 1982 […]

Настани

Календар на настани и акции

15.03.2023
/
Ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31 лок. 1
01.04.2023
/
Ул. „Димитрие Чуповски“ бр. 31 лок. 1
ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram