Нема производи.

Нема производи.

Маргарет Мацантини

  /  Маргарет Мацантини

Маргарет Мацантини

МАРГАРЕТ МАЦАНТИНИ

Маргарет Мацантини е родена во Даблин, а живее во Рим со сопругот и четирите деца. Авторка е на книгите Туба со цинк (1994), Манола (1999), Не помрднувај се (2001, награда „Стрега“ 2002, награда „Гринцане-Кавур“, награда „Европски Цептер“ за најдобра европска книга), Зоро (2002), Повторно роден (2011, награда „Павезе“, награда „Матеоти“) и Сплендор (2013). Повеќето од нејзините книги се екранизирани во успешни филмови од страна на нејзиниот сопруг, актерот и режисер Серџио Кастелито: Не помрднувај се со Пенелопе Круз во 2004, Повторно роден со Пенелопе Круз и Емили Хирш во 2012, Не можеш да се спасиш сам со Рикардо Скамарчо и Јасмина Тринка во 2015 година. Мацантини е авторка на сценариото на филмот на Кастелито, Среќната (2017), со Јасмина Тринка, која ја доби наградата за најдобра женска улога во категоријата „Un certain regard“ на Канскиот филмски фестивал.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram