Нема производи.

Нема производи.

Мерта Тиканен

  /  Мерта Тиканен

Мерта Тиканен

МЕРТА ТИКАНЕН

Мерта Тиканен (1935) е финска писателка од шведска народност. Една од најчитаните скандинавски писателки. Главна тема на нејзините дела се обесправените жени, со што покренала многу јавни дебати. Во 1979 година ја добива Нордиската книжевна награда за писателки, основана како протест против Нордиската награда која дотогаш ја добивале само мажи.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram