Нема производи.

Нема производи.

Михал Ајваз

  /  Михал Ајваз

Михал Ајваз

МИХАЛ АЈВАЗ

Михал Ајваз (1949) е чешки писател и преведувач, претставник на магичниот реализам. Татко му е со караимско потекло од Крим, а мајка му е Чехинка од Австрија. Студирал бохемистика и естетика во Прага. Во младоста работел најразлични нешта, меѓу кои и чувар на паркинг и одржувач на пумпа за вода. Моментално е истражувач по философија на еден институт во Прага. Својата прва книга ја објавил во 1989 година. Преведуван е на петнаесетина јазици.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram