Нема производи.

Нема производи.

Миљенко Јерговиќ

  /  Миљенко Јерговиќ

Миљенко Јерговиќ

IMG_5328

Миљенко Јерговиќ (1966) е писател роден во Сараево, кој моментално живее во едно село близу до Загреб. Првиот новински текст го објавил во 1983, а дебитирал како писател со книга поезија во 1988 година. Негови дела се преведени на повеќе од 20 јазици. Добитник е на полската награда „Ангелус“ и на наградата за мир „Ерих Марија Ремарк“. Критичарите ја истакнуваат неговата способност да ја претвори секоја тема во приказна без воопшто да ја менува.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram