Нема производи.

Нема производи.

Рику Корхонен

  /  Рику Корхонен

Рику Корхонен

Riku Korhonen

Рику Корхонен своето книжевно деби го прави во 2003 година и набрзо се етаблира како еден од централните фински писатели. Пишува за сериозни и важни теми, во хумористичен стил што ги носи неговите наративни вештини во преден план. Пред да стане писател и колумнист со полно работно време, работи како учител во средно училиште и предавач за креативно пишување на Универзитетот во Турку. Неговиот дебитантски роман, „Песимистичкото гледање на Европа“ ја освои престижната книжевна награда на „Хелсингин Санамат“. Романот е адаптиран во претстава на Градскиот театар Турку. Вториот роман на Корхонен го направи еден од водечките писатели на неговата генерација, освојувајќи ја наградата „Калеви Јанти“ за млади автори. Корхонен редовно пишува политички, социјално ангажирани колумни.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram