Нема производи.

Нема производи.

Амос Оз

  /  Амос Оз

Амос Оз

АМОС ОЗ

Амос Оз (1939-2018) бил израелски писател, новинар и интелектуалец. Предавал книжевност на Универзитетот „Бен-Гурион“. Меѓународно признат писател, сметан за најпознат автор од Израел. Автор е на 40 книги: романи, збирки раскази, книги за деца и есеи, преведени на 42 јазици. Добитник е на огромен број меѓународни книжевни награди, како на наградата за литература на Принцот од Астурија, како и наградите „Франц Кафка“, „Фемна“, „Гете“, „Хајнрих Хајне“ и Израелската награда.

 

Официјален сајт: http://www.amos-oz.net/

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram