Нема производи.

Нема производи.

Ана Голејшка 

  /  Ана Голејшка 

Ана Голејшка 

ana (5)

Ана Голејшка е родена на 8.8.1987 година. Дипломирала на Катедрата за општа и компаративна книжевност, девојка од градот, сака да пее и да перформира, уживач во храна и во готвење – три години е посветен социјален активист како дел од иницијативата #ретвитниоброк.

Осцилира низ книжевната сцена, често како интерпретатор на стихови, свои и туѓи. Настапувала на многу поетски читања, а имаше свој настап и на Струшките вечери во 2011 година, на Ноќи без интерпункција, како и учество во читањата во склоп на СВП наредните години.

Нејзини дела се најдоа во изборот на Антологијата на најмладата македонска поезија и проза – „Ветерот носи убаво време“ (2012), Антологијата на млада македонска современа авангардна поезија (2012) и „Лирски додекамерон“ – антологија на младата македонска поезија (2012) и во мноштво други. Во септември 2013 година ја издаде својата прва книга, „Љубов на улица“, поезија за ритамот на нејзиниот живот. Објавувана е на неколку портали како дел од книжевните текови, со свои дела и видувања за поезијата. Со свои песни е преведена на српски, турски и англиски, а нејзини песни се најдоа и во списанието „Mantis“ (2017), кое го објавува Универзитетот Стенфорд во САД. Во јуни 2014 година читаше поезија на „Метелкова“ на покана на Љубљанскиот поетски фестивал „Млади риме“, а во декември 2016 година беше дел од „International Youth Poets Meeting“, поетски средби во Истанбул, Турција.

Активно учествува во градењето на поетските читања „Астални проекции“ и подготвува многу нови нешта, вкусни и трајни.

Живее и љуби.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram