Нема производи.

Нема производи.

Ана Ристовиќ

  /  Ана Ристовиќ

Ана Ристовиќ

АНА РИСТОВИЌ

Ана Ристовиќ е родена во 1972 година во Белград. Дипломирала српска книжевност и јазик со општа книжевност на Филолошкиот факултет во Белград. Ги објавила книгите „Сновидна вода“ (1994, Бранкова награда), „Јаже од песок“ (1997), „Забава за безделната ќерка“ (1999, Награда „Бранко Миљковиќ“ и Награда на Саемот на книги во Игало), „Живот на разгледница“ (2003), „Околу нулата“ (2006), „П.С.“ (избрани песни, 2009, Награда „Милица Стојадиновиќ Србинка“), „Метеорски отпад“ (2013), „Нешто сјае“ (избрани песни, 2014), „Чистина“ (2015). Добитничка е на наградата за поети од Источна и Централна Европа „Хуберт Бурда“ (2005) и на „ДИС-овата награда за поезија“ (2014).

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram