Нема производи.

Нема производи.

Анде Јанков

  /  Анде Јанков

Анде Јанков

ZOR_2504

Анде Јанков е роден на 5.6.1988 година во Велес. Уште од најмала возраст покажува афинитет кон пишаниот збор пишувајќи кратки раскази низ годините. Дипломира на Економскиот факултет во Скопје во 2012 година. Неговиот деби-роман „Едно лето на Крит“, кој излегува од печат во 2016 година, е добитник на наградата „Романијада“. Во 2020 година, во издание на „Антолог“, излегува неговиот втор роман „Виенски гамбит“, замислен како прв дел од подолга крими-серија. Кон крајот на 2020 година го почнува книжевниот буккаст „Книжевни разговори“. Во април 2021 од печат излегува неговиот трет роман „Сигурен ризик“, а една година подоцна и романот „Само Бог простува“. Во моментов тој работи и живее во Велес.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram