Нема производи.

Нема производи.

Делимир Решицки

  /  Делимир Решицки

Делимир Решицки

delimir rešicki pjesnik pisac novinar
osijek
------
kultrua
1 stupac, color

Делимир Решицки е роден 1960 година во Осиек, Хрватска. Студиите по кроатистика ги завршил на Педагошкиот факултет во родниот град. Поезија, проза, книжевна критика и есеи почнал да објавува на почетокот од осумдесеттите во речиси сите важни хрватски списанија за култура и уметност. Соработувал со музичката група „Родерик“, а бил член-текстописец на групата „Галебови“. Неговата поезија е застапувана во сите поважни антологии на современата хрватска поезија. Добитник е на наградите „Хуберт Бурда“ (2008), „Киклоп“ (2005), „Владимир Назор“ (2006), „Горанов венец“ (2011).

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram