Нема производи.

Драган Ј. Ристиќ

  /  Драган Ј. Ристиќ

Драган Ј. Ристиќ

ДРАГАН Ј. РИСТИЌ

Драган Ј. Ристиќ (1948, Ниш) е професор по германски јазик, книжевен преведувач, писател, сатиричар и антологичар. Автор е на кратки раскази, афоризми, хаику-поезија и на поезија. Од 1996 година е главен уредник на списанието „Хаику новине“. Хаикуата му се преведени на 19 јазици (со добиени неверојатни 68, пред сè меѓународни, награди!), а расказите на германски, на бугарски и на македонски. Има објавено две книги афоризми, пет книги кратки раскази и дванаесет книги хаику-поезија.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram