Нема производи.

Нема производи.

Франц Кафка

  /  Франц Кафка

Франц Кафка

ФРАНЦ КАФКА

Франц Кафка (1883-1924) е еден од најзначајните и највлијателните писатели на XX век. Роден е во Прага. Пишувал на германски јазик. Докторирал право и работел во осигурителна компанија. Во текот на животот објавил само неколку раскази. Книжевната слава ја стекнал постхумно, за што своја улога има неговиот пријател Макс Брод. Книжевната оставина содржи раскази, романи, дневници, афоризми и писма. Неговото творештво тешко се класифицира бидејќи содржи огромен број философски и религиозни референции, измешани со алегорија и црн хумор. Неговиот оригинален стил е наречен „кафкијански“.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram