Нема производи.

Нема производи.

Гаврило Миловановиќ

  /  Гаврило Миловановиќ

Гаврило Миловановиќ

ГАВРИЛО МИЛОВАНОВИЌ

Гаврило Миловановиќ е мултимедијален артист од Скопје. Роден е 1981 година. Има завршено новинарство на универзитетот св”Кирил и Методиј”. Работи како аудио и видео продуцент и композитор. Неодамна го издаде албумот “Aфектот на Пеперутката” за неговиот музички проект Гордиев Јазол. Исто така работи на уште неколку проекти како Quiet Hiroshima, Igloo Pyramid, Pragma ,Alien God, Foto Robot и други како и музика за театар. Во поново време се занимава со фотографија,пишување сценарија и филмска режија. На праг е на реализирање на неколку интернационални проекти со познати светски уметници кои секако ќе имаат значење во поглед на проширувањето на македонската култура надвор од нејзините граници. Како поет застапен е во повеќе антологии и има членувано во неколку поетски здруженија. Познат е по неговите перформанси низ државата поврзани со музика и актерство со кои ја засилува тежината на неговиот пишан збор и на еден оригинален начин ја доближува поезијата до читателите. Во 2003 година ја издаде неговата прва поетска збирка “Трансцедентална заспивалка”. Во 2014 година излегува од печат неговата втора книга насловена “Антиепитаф”.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram