Нема производи.

Хорхе Луис Борхес

  /  Хорхе Луис Борхес

Хорхе Луис Борхес

borges

Хорхе Луис Борхес (1899-1986) е аргентински писател. Бил билингвален поради неговата баба со англиско потекло. Научил да чита англиски пред да научи шпански јазик. Живеел во Швајцарија и во Шпанија, каде што објавувал ултраистички песни и манифести. По враќањето во Аргентина, дебитирал со книга поезија. Има добиено голем број одликувања и книжевни награди, меѓу кои и наградата „Сервантес“ (1980). Преведен и почитуван низ светот, Борхес е неодминлива книжевна појава на дваесеттиот век.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram