Нема производи.

Нема производи.

Ирса Сигурдардотир 

  /  Ирса Сигурдардотир 

Ирса Сигурдардотир 

Irsa

Ирса Сигурдардотир (родена 1963) е исландска писателка. Започнала со пишување во 1998 година и пишува криминалистички романи и книги за деца. Ирса завршила средно образование во 1983 година, а потоа го продолжила своето образование на Универзитетот во Исланд и дипломирала како градежен инженер во 1988 година. Во 1997 година, станала и магистер во истата област на Универзитетот Конкордија во Монтреал.

Моментално работи и како писателка и како градежен инженер во компанијата Фјархитун.

Живее во предградието на Рејкјавик заедно со сопругот и двете деца.

Нејзиниот дебитантски крими роман „Послениот ритуал“ беше објавен во САД во 2007 година и во Велика Британија во јануари 2008 година, а е преведен на англиски од Бернард Скадер.

Таа е авторка на серијалот Дора, криминалистички романи во кои се појавува адвокатката Дора Гудмундсдотир, како и на поновиот серијал „Детската куќа“ во која се појавуваат полицаецот Хулдар и детскиот психолог Фреја. Криминалните романи на Ирса се успешни на меѓународно ниво и се преведени на повеќе од 30 јазици. Два од нејзините романи се избрани од Сандеј Тајмс за криминалистички роман на годината. Покрај тоа, Ирса има освоено неколку награди за нејзините криминални-фантастични романи, вклучувајќи ја и наградата Петрона за најдобра скандинавска криминалистичка фантастика во 2015 година. Во 2017 година, Ирса ја доби наградата Palle Rosinkranz во Данска во 2017 година за најдобар криминален роман. Ирса трипати ја доби наградата за криминална фантастика на Исланд, а неодамна во 2020 година за нејзиниот самостоен роман The Prey.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram