Нема производи.

Нема производи.

Керол С. Двек

  /  Керол С. Двек

Керол С. Двек

carol-dweck-superJumbo

Керол Сјузан Двек (1946) е американска психологинка и една од најреномираните светски научници од оваа област. Професор е по психологија на Универзитет „Стенфорд“. Двек е позната по нејзиниот третман на мотивацијата и менталниот став (mindset). Докторирала на Универзитетот „Јејл“ во 1972 година. Првата истражувачка работа ја вршела на Универзитетот во Илиноис (1972 – 1981). Потоа се вработила во Лабораторијата за човечки развој на Универзитетот „Харвард“ (1981 – 1985), за да се врати како редовен професор во Илиноис (1985 – 1989). Во 1989 година се преселила на Универзитетот во Колумбија, каде што останала до 2004 година, по што трајно се префрла на „Стенфорд“. Во 2017 година во Хонг Конг ја добива награда „Јидан“ за нејзините истражувања. Наградата е со приближна вредност од 3,9 милиони долари, поделени како паричен дел и како финансирање на проекти.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram