Нема производи.

Нема производи.

Лилјана Узуновиќ

  /  Лилјана Узуновиќ

Лилјана Узуновиќ

Liljana Uzunovic

Лилјана Узуновиќ е преведувачка од италијански и виш лектор на Филолошкиот факултет Блаже Конески во Скопје. Магистер е по француска и италијанска книжевност. Превела на македонски десетина книги од италијанските писатели: Алесандро Барико, Итало Калвино, Паоло Мауренсиг, Стефано Бени. Добитничка е на наградата за најдобар превод „Божидар Настев“ во 2008 година. Носител е на орденот витез на Италијанската Република Ordine della stella della solidarietà italiana (2009).

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram