Нема производи.

Нема производи.

Људмила Петрушевскаја

  /  Људмила Петрушевскаја

Људмила Петрушевскаја

ЉУДМИЛА ПЕТРУШЕВСКАЈА

Људмила Петрушевскаја (1938) е руска писателка, поетеса, сценаристка, уметница, композиторка и режисерка на анимирани филмови. Рано почнала да пишува и да објавува (во 1957 година во списанието „Московски комсомолец“), а работела и како дописник на радио и на списанието „Кругозор“. Првиот расказ го напишала во 1968 година, а го објавила дваесет години подоцна. Оттогаш главно пишува проза. Досега објавила три романи и седум збирки раскази, како и неколку книги со бајки и со драми, но и неколку книги за деца. Добитничка е на десетина светски и домашни награди за литература.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram