Нема производи.

Нема производи.

Маргарет Атвуд

  /  Маргарет Атвуд

Маргарет Атвуд

© Luis Mora

Маргарет Атвуд (1939) е канадска поетеса, романсиерка, книжевна критичарка, есеистка  и активистка. Магистрирала на Харвард во САД. Предавала на повеќе универзитети. Нејзините дела проучуваат различни теми: полот и идентитетот, религијата и митот, моќта на јазикот, климатските промени и „политиката на моќ“. Има освоено голем број награди и признанија, меѓу кои и Букеровата награда, наградата „Артур Кларк“, Наградата на главниот гувернер на Канада, наградата „Франц Кафка“, награда од Националната книжевна критика и Награда за животни достигнувања од ПЕН центарот на САД.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram