Нема производи.

Нема производи.

Меша Селимовиќ

  /  Меша Селимовиќ

Меша Селимовиќ

Mesa Selimovic

Мехмед Меша Селимовиќ (1910–1982) е еден од најпознатите југословенски писатели на сите времиња. Современик на Иво Андриќ и Мирослав Крлежа. На македонската публика ѝ е познат пред сè по романите „Дервишот и смртта“, за кој во 1967 година ја добива престижната НИН-ова награда, и „Тврдина“. Покрај овие две ремек-дела, меѓу другите книги, aвтор е и на романите „Тишини“, кој спаѓа во неговото рано творештво, „Остров“, објавен во 1974 година, и „Круг“, недовршен роман.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram