Нема производи.

Наџван Дарвиш

  /  Наџван Дарвиш

Наџван Дарвиш

НАЏВАН ДАРВИШ

Наџван Дарвиш е роден во 1978 година во Еруса­лим, Палестина. Неговата прва збирка поезија e објаве­на во 2000 година и оттогаш неговата поезија е преве­дена и објавена на повеќе од дваесет јазици. Неговата книга „Нема што повеќе да се изгуби“ (New York Review Books) е номинирана за неколку награди, вклучувајќи ја и наградата за најдобар превод, и е избрана од страна на „Нешнал паблик радио“ како една од најдобрите книги за 2014 година во САД. Светски признаен, Наџван Дарвиш се смета за еден од најважните арапски поети на сегашноста.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram