Нема производи.

Надја Теранова

  /  Надја Теранова

Надја Теранова

nadia_terranova

Надја Теранова (1978) е италијанска писателка и преведувачка. Дипломирала филозофија на Универзитетот во Месина, а докторирала на тема од областа на современата историја на Универзитетот во Катанија. Во 2003 се преселува во Рим каде што почнува да објавува книги за деца, како и осврти посветени на детската литература. Дебитира во 2012 година со роман за деца инспириран од животот на Бруно Шулц. Во 2015 година ѝ излегува првиот роман за возрасни. „Збогум, сеништа“ бил финалист за наградата „Стрега“. Соработува со голем број весници и списанија, а пишува и за радио. Од 2021 година има своја рубрика во списанието „Венити фер“. Истата година објавува и графички роман, илустриран од Лелио Бонакорсо, а била и член на програмата „Хоризонти“ на 78. Венециски филмски фестивал.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram