Нема производи.

Нема производи.

Николај В. Гогољ

  /  Николај В. Гогољ

Николај В. Гогољ

NV_Gogol

Николај В. Гогољ (1809-1852) е еден од најталентираните и најавтентичните руски писатели. Роден е во благородничко семејство, но животот го поминал во лоша финансиска состојба. Се обидел да биде државен службеник и професор, по што десеттина години живеел во странство. Во последните години од животот паднал во депресија и почнал да води аскетски живот. Кратко време пред смртта ги спалил своите ракописи меѓу кои и вториот дел од романот „Мртви души“. Го сметаат за „татко на руската проза“.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram