Нема производи.

Нема производи.

Николо Аманити 

  /  Николо Аманити 

Николо Аманити 

+Niccolo_Ammaniti © Greta De Lazzaris copia

Николо Аманити е роден во Рим во 1966 година. Дебитира како писател во 1995 година со романот „Шкрги“. Неговите романи и кратки раскази се наградувани и преведени на повеќе јазици: „Кал“ (1996), „Доаѓам по тебе и те водам со себе“ (1999), „Не ми е страв“ (2001, Премио Вијареџо), „Како што сака Господ“ (2006, Премио Стрега), „Забавата може да почне“ (2009), „Јас и ти“ (2010), „Моментот е деликатен“ (2012), „Ана“ (2015), „Интимен живот“ (2023, Премио Вијареџо). Голем дел од неговите книги имаат и успешни филмски адаптации меѓу кои „Последната Нова година“ (во режија на Марко Риси, 1998), „Кал“ (во режија на од Франческо Раинери Мартиноти, 1999), „Не ми е страв“ и „Како што сака Господ“ (двата режирани од Габриеле Салваторес, 2003 и 2008) и „Јас и ти“ (режиран од Бернардо Бертолучи, 2012). Во 2014 Николо Аманити и самиот се впушти во филмските води како режисер и сценарист на „Добриот живот“, а понатаму и во светот на телевизијата како креатор, косценарист и корежисер на ТВ-сериите „Чудо“ (2018) и „Ана“ (2021) која е базирана според неговиот роман.

Фотографија: © Greta De Lazzaris

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram