Нема производи.

Нема производи.

Орхан Вели

  /  Орхан Вели

Орхан Вели

kanik-orhan-veli-1

Орхан Вели (1914-1950) бил турски поет. Основач е на движењето Гарип (Чудно) со Октај Рифат и Мелих Џевдет. Направил преобразба на традиционалната форма на турска поезија. Користи обичен, колоквијален поетски јазик. Во својот кус живот, објавил и голем број есеи, статии, критики и преводи.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram