Нема производи.

Нема производи.

Рикардо Пиглија

  /  Рикардо Пиглија

Рикардо Пиглија

Ricardo Piglia fotografiado durante el Festival VivAmérica.

Рикардо Пиглија (1941-2017) е аргентински писател и критичар. Студирал историја. Бил професор по латиноамериканска литература на Харвард. Работел и во различни издавачки куќи во Буенос Аирес. Фасциниран од американската литература, пишува под силно влијание на Ф. Скот Фицџералд и Вилијам Фокнер, како и на европските автори Франц Кафка и Роберт Музил. Автор е на неколку збирки кратки раскази и на кримиромани.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram