Нема производи.

Нема производи.

Софија Добревска

  /  Софија Добревска

Софија Добревска

Sofija Dobrevska (2)

 

Софија Добревска (2005, Скопје) е четврта година во СУГС „Орце Николов“ – Скопје.

На десетгодишна возраст била дел од Детската радиодрама на МРТВ, земајќи учество во детски емисии и емисии со синхронизација. Има посебна љубов кон театарот, што ја негувала повеќе од шест години со посетување часови по актерска игра. Учествувала во две претстави во Македонскиот народен театар: „Нашата љубов“ (2019) и „За нашиот Горан“ (2022). Својата прва улога ја добива во тинејџерската серија „Гласна куќа“ (2019).

Има учествувано на настани и работилници за креативно пишување, меѓу кои: учесник (2022) и организатор на „Орцашка вечер на поезијата“ (2023, 2024), „Рацинови средби“ (2023), „Отскочна даска“ во рамките на Скопски поетски фестивал (2023).

„Небо од стихови“ е нејзина прва стихозбирка.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram