Нема производи.

Нема производи.

Мери Арсова

  /  Мери Арсова

Мери Арсова

БИОГРАФИ

Мери Арсова е родена на 27.4.1992 година во Скопје и своето образование го завршила во Скопје на Правниот факултет „Јустинијан Први“, каде што магистрирала на насоката казнено-материјално право со трудот „Сериски убиства во Република Македонија и компаративното право“ под менторство на проф. д-р Никола Тупанчевски.

Нејзиниот прв роман „Опасна игра“ влегол во полуфиналето на конкурсот за книжевната награда „Пегаз“, распишан од издавачката куќа „Арс Ламина“ и Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, а по неговото издавање и промоција, тој се задржал во топ листата на најпродавани романи во книжарницата на Литература.мк три месеци по ред.

Вториот роман „Коски, пепел, чад“, кој е од жанрот крими-трилер, го комплетира во октомври 2023 година и во него таа го искористува целото знаење за убиствата извршени во серија и извршителот кој убива од спорт, сметајќи дека многу мал број автори кои ја обработуваат оваа тема се охрабруваат да пишуваат за убиец без конкретен мотив.

Мери Арсова моментално работи како правен советник, а пишува во секоја друга прилика. Освен тоа, таа е страстен читател на крими-трилери, класици и историски романи и не поминува ден без да прочита неколку страници од некоја книга од домашната библиотека. Се надева дека во иднина ќе има доволно слободно време за да се посвети на оживувањето на идејата за следниот роман.  

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram