Нема производи.

Нема производи.

Томазо Ландолфи

  /  Томазо Ландолфи

Томазо Ландолфи

ТОМАЗО ЛАНДОЛФИ

Томазо Ландолфи (1908-1979) е италијански раскажувач, поет, преведувач и книжевен критичар. Потекнува од стара аристократска фамилија од Ломбардија. Студирал руски јазик и книжевност во Фиренца. Во 1930 година го издал својот прв расказ. Од 1952 година стапил во брак и имал две деца. Во 1975 година му е доделена најпрестижната книжевна награда во Италија, Стрега, а во 1977 година ја добива и наградата Виареџо.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram