Нема производи.

Нема производи.

Валентина Бактијаревиќ

  /  Валентина Бактијаревиќ

Валентина Бактијаревиќ

ВАЛЕНТИНА БАКТИЈАРЕВИЌ

Валентина Бактијаревиќ

jас сум валентина

вања

вањка

вањушка

вањица

и не знам колку години имам

сѐ уште немам научено да дишам

сакам да одам боса

спијам по чорапи

понекогаш не знам кај сум

овде ми е понекогаш убаво

убаво ми е кога ме гушкаат омилените битија

убаво ми е кога ќе им се мушнам

убаво ми е кога им ги сонувам мирисите

најмногу на свет сакам

небо сонце месечина птици

многу сакам птици

верувам дека сум била птица некогаш

додека не сум била овде

и дожд кога ќе ми испрати сакам

овде понекогаш нешто и сфаќам

овде сум затоа што сакам некои битија

таму сум затоа што сакам некои битија

помеѓу сум сама со нив

тогаш ми е најубаво

некогаш бев вљубена во пероните

сега само ги љубам

епитаф сум на гробот

на жив човек

ќе снимиме филм така ќе се вика

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram