Нема производи.

Нема производи.

Вилијам Фокнер

  /  Вилијам Фокнер

Вилијам Фокнер

ВИЛИЈАМ ФОКНЕР

Вилијам Фокнер (од 1897-1962) е американски писател, добитник на Нобеловата награда. Еден од највлијателните писатели на почетокот на XX-иот век. Познат е по тоа што користи долги реченици и уредно одбрана дикција, што е во целосен контраст на минималистичкиот стил на неговиот ривал Ернест Хемингвеј. Некои сметаат дека Фокнер е единствениот американски модернист кој ја следи експерименталната традиција на европските писатели како Џојс, Вулф, Пруст и Ман. Неговите дела се познати како романи на тек на свест, со неколку наратори и повеќе точки.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram