Нема производи.

Нема производи.

Жан Илиески

  /  Жан Илиески

Жан Илиески

IMG_8221

Жан Илиески е роден 1981 година во Скопје, Македонија. Почнува да пишува на шеснаесетгодишна возраст. Студира филозофија и социологија. Во 2005 година заминува во САД. Таму во рок од две години работи и патува во неколку градови (Њујорк, Џерси Сити, Чикаго). Во 2007 се преселува во Санкт Петербург, Русија, каде што работи како трговец со уметнички дела, а во 2010 година добива стипендија на „Слободниот универзитет – Берлин“. Оттогаш, заедно со неговото семејство, живее во Берлин. Во 2022 година го издава својот прв роман „Трезност и Лудост“ („Полица“). Во моментот работи како аналитичар за шведската енергетска компанија „Ватенфал“ во Берлин. Летата ги поминува во јужна Европа, од каде што црпи инспирација.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram