Нема производи.

Нема производи.

Звонко Маковиќ

  /  Звонко Маковиќ

Звонко Маковиќ

Zvonko-Makovic

Звонко Маковиќ (1947, Хрватска) дипломирал историја на уметност и компаративна книжевност. Бил професор на Одделот за историја на уметност. Во 2001 година за својот поетски опус ја добива националната награда Горанов венец. Има објавено и пет книги есеи, неколку книги колумни и фељтони, како и монографии посветени на одделни современи уметници. Бил организатор на бројни изложби, како и национален селектор за Венециското биенале.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram