Нема производи.

Нема производи.

Промоција на книгата „Виенски гамбит“

  /  Соопштенија   /  Промоција на книгата „Виенски гамбит“

Промоција на книгата „Виенски гамбит“

 

 

22 јули 2020, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство ја најавува промоцијата на крими романот „Виенски гамбит“ од младиот македонски автор Анде Јанков. Промоцијата ќе се одржи на платото на МКЦ во четврток на 23 јули со почеток од 20 часот. На настанот ќе говори Денис Бојаров, автор, преведувач и лектор, а дискусијата ќе ја модерира Софија Стојков, одговорна за ПР и маркетиг во тимот на Антолог.

Анде Јанков е роден на 5 јуни 1988 година во Велес. Уште од најмала возраст покажува афинитет кон пишаниот збор, пишувајќи кратки раскази низ годините. Дипломира на Економскиот факултет во Скопје во 2013 година. Неговиот прв роман, Едно лето на Крит, кој излегува од печат во 2016 година во издание на Култура, е добитник на наградата Романијада. Живее и работи на релација Скопје–Штутгарт. Моментално го пишува својот трет роман.

 

Виктор Николов е 33-годишен инспектор на Одделението за крвни деликти од Скопје. За време на својот летен одмор, заминува за Виена во посета кај својот помлад брат Даниел, пропаднат писател што одвај преживува работејќи како бармен во еден елитен ноќен клуб.

Додека ја истражува неодоливата Виена, Виктор ја запознава Карен Фишер, Австријката со која истата вечер завршува во кревет.

Но прекрасната ноќ се претвора во кошмарно утро. Девојката на Даниел е пронајдена мртва, а тој нема алиби. На површина излегуваат неодамнешните расправии меѓу нив и ситуацијата се заплеткува во неочекуван правец.

Може ли да му се верува на сопствениот брат, кој тврди дека е невин? И како да се повлече граница помеѓу кога главниот истражител што го гони твојот брат е жената со која си спиел пред неколку вечери?

Интригантен, тензичен и непредвидлив роман, кој ве држи во недоумица до последната страница.

 

Во согласност со препораките за организација на вакви настани, ќе бидат испочитувани сите мерки за држење растојание, носење маски и дезинфекција.

Добре дојдовте во светот на книгите, добре дојдовте во „Антолог“!

 

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram