Нема производи.

Абељардо Кастилјо

  /  Абељардо Кастилјо

Абељардо Кастилјо

АБЕЛАРДО КАСТИЛЈО

Абељардо Кастилјо (1935) е аргентински писател. Во младоста тренирал бокс. Во раните 1950-ти почнал да пишува раскази. За еден од нив ја добил првата награда, додека во жири биле Борхес и Биој Касарес. Добитник е на првата меѓународна награда на УНЕСКО за Израфел, драма инспирирана од животот на Едгар Алан По. Неговите дела се натопени во делириум и во бујна имагинација.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram