Нема производи.

Нема производи.

Адолфо Биој Касарес

  /  Адолфо Биој Касарес

Адолфо Биој Касарес

АДОЛФО БИОЈ КАСАРЕС

Адолфо Биој Касарес (1914-1999) бил новинар и преведувач, како и личен пријател и соработник на Хорхе Луис Борхес, со кого напишал шест книги и заедно го создале псевдонимот Бустос Домек, под кој обајцата објавувале. Добитник е на највисоки книжевни признанија, како наградата „Сервантес“ (1990) и францускиот орден „Легија на честа“ (1981). Неговите елегантно напишани дела се насочени кон метафизичките можности и го користат фантастичното за да ја постигнат целта.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram