Нема производи.

Нема производи.

Ања Мугерли

  /  Ања Мугерли

Ања Мугерли

Avtor-Anja-Mugerli

Ања Мугерли (1984) е словенечка писателка. Дипломирала словенистика, а магистрирала креативно пишување. Нејзиното книжевно првенче, книгата „Зелената фотелја“ е објавена во 2015 година и е номинирана за најдобра дебитантска книга на саемот за книга во Словенија, истата година. Во 2017 го објавува и првиот роман насловен „Сповин“ кој бил номиниран и за Роман на годината во Словенија. Стилот на пишување ѝ е суптилен, со огромни психолошки анализи на протагонистите. Кратките раскази ѝ се преведени на хрватски, српски, македонски, англиски, германски, француски, унгарски и литвански јазик. Во 2019 беа продадени филмските права за нејзиниот прв роман и беше прикажан на фестивалот  „2019 First Novel Festival“  во Кил, Германија. Пишува и драми, а две добиле награди на меѓународни натпревари во Италија. Моментално живее во Нова Горица, на границата помеѓу Словенија и Италија. Течно зборува англиски, шпански и италијански јазик. Во 2021 година за „Пчелно семејство“ ја добива престижната Награда за литература на Европската Унија.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram