Нема производи.

Нема производи.

Декември 2022

  /    /  Декември

      Три години по објавувањето на првиот роман Spectator, Жарко Кујунџиски се појави со втор роман, кој ја следи претходната поетика што би можело да се дефинира преку изјавата – прозата мора да раскажува приказни! Но, тоа е единствената допирна точка

  Многу ми се допадна приказната и мислам дека во една од моите идни приказни ќе ја користам како инспирација. Во оваа книга се раскажува за едно момче Фион кое што, со неговата сестра Тара одат на летен распуст кај дедо им

    Неочекувано и различно од длабоката и лабава приказна "Јади, моли се, уживај", "Белегот на сите нешта" е книжевен оброк што целосно ќе ви го засити апетитот. Исткаена со сексуална фрустрација поттикната од жедта за наобразба и интелектуална моќ, продирајќи со

    Роман кој во атмосферата потсетува на Пол Остер или  Хавиер Серкас и кој никого нема да остави рамнодушен.     19 декември 2022   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот  СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави

  Интервју со авторот Јордан Коцевски   Кога и како започна да пишуваш? Што значи да се биде писател во Македонија? ЈК: Мојата учителка во второ одделение го препозна мојот талент и ме стимулираше да пишувам. Сето тоа затаи кога почнав средно, за

  Во кратки црти, приказната би звучела вака, Америка Берти е роден со сонце помеѓу очите, ерген, самоиздржлив, со познат пансион во заспаното Тинтинио. Се венчава со Мајра, таа со обично име како пудинг, за разлика од разиграното на Америка, носи

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram